Cand.scient.pol. med erfaring fra dansk forvaltning, udenrigsrepræsentation og internationalt samarbejde. Stærk til at formidle komplekse emner klart og samarbejde på tværs af fagligheder. Søger en stilling inden for politik, offentlig forvaltning, politisk kommunikation eller interessevaretagelse.
Innovation Centre Denmark, Kongelige Danske Ambassade i Sydkorea
Har arbejdet bredt med dansk-koreansk samarbejde, herunder planlægning og værtskab for danske delegationsbesøg, udvikling af pitches til potentielle samarbejdspartnere samt bidrag til rapportarbejde om AI, automatisering og det tilhørende økosystem i Sydkorea. Har derudover stået for centrets SoMe-kommunikation, bl.a. på LinkedIn, samt medvirket til planlægningen og afholdelsen af relevante arrangementer.
Arbejdet med en bred vifte af opgaver, herunder forberedelse af Kongeriget Danmarks deltagelse i FN’s havkonference (UNOC3) 2025 og koordinering under det danske EU-formandskab, bl.a. EU’s Hav- og Vanddirektørmøde. Har erfaring med tværgående ministerielt samarbejde, udarbejdelse af notater, talepunkter og skriftlige svar til minister og ledelse samt håndtering af høringssvar og eksterne henvendelser.
Arbejdet omfattede implementering af miljøregulering på luftområdet, besvarelse af henvendelser fra borgere og interessenter samt deltagelse i faglige møder. Jeg fik her erfaring med at formidle komplekse regler klart og med samarbejde på tværs af enheder i en offentlig organisation.
Hjælper os med at drifte websitet, så grundlæggende funktioner som navigation og login fungerer som forventet.
Læs mere
Sessionstyring og login
Sikkerhed og misbrugsbeskyttelse
Huske dine valg og præferencer
Statistik
Hjælper os med at forstå hvordan websitet bruges for at forbedre indhold, funktioner og den samlede oplevelse. Statistikker anvendes kun samlet/anonymt.
Læs mere
Besøgsstatistik og sidevisninger
Populære funktioner og indhold
Teknisk performance
Marketing
Hjælper os med at vurdere, om vi når de rette målgrupper med vores indhold samt vise indlejret indhold fra tredjepart, fx videoer og opslag fra sociale medier.
Læs mere